Tutaj jesteś:
Stowarzyszenie Cele statutowe
Cele statutowe
Cele statutowe Stowarzyszenia
-
Celem działalności Stowarzyszenia jest:
-
Działanie na rzecz rozwoju kultury miasta, gminy i powiatu Bartoszyce.
-
Umacnianie między mieszkańcami Bartoszyc więzi obywatelskich i rozbudzanie wśród nich zainteresowania życiem, wyglądem oraz rozwojem miasta, gminy i powiatu, budzenie i pogłębianie przywiązania do miejsca zamieszkania i aktywności zawodowej i społecznej
-
Dokumentowanie i propagowanie historii miasta, gminy i powiatu Bartoszyce oraz ich walorów turystycznych. Podtrzymanie tradycji i tożsamości kulturowej obszaru działania. Kreowanie postaw patriotycznych oraz zasad moralnych i etycznych.
-
Wspieranie edukacji ekologicznej, działalność w zakresie ochrony środowiska, poszanowanie klimatu, wód oraz krajobrazu lokalnego Warmii i Mazur. Propagowanie ekologicznych akcji, inicjatyw i technologii. Prowadzenie konsultacji społecznych oraz opiniowanie działań mających wpływ na stan przyrody i środowiska naturalnego. Ochrona i opieka nad zwierzętami wolno żyjącymi. Organizowanie odczytów, prelekcji, szkoleń, imprez angażujących dzieci i dorosłych w działania proekologiczne, wspieranie badań nad przyrodą, walka ze zjawiskiem zaśmiecania, zwłaszcza na obszarach leśnych. Wspieranie akcji sadzenia drzew.
-
Wspieranie, inicjowanie i realizowanie działań na rzecz rozwoju turystyki. Krajoznawstwo oraz wypoczynek dzieci i młodzieży.
-
Inicjowanie oraz prowadzenie działań oświatowych, kulturalnych, artystycznych, sportowych, rekreacyjnych itp. w mieście, gminie i powiecie na rzecz mieszkańców.
-
Aktywizowanie i integrowanie różnych środowisk i grup społecznych w tym osób niepełnosprawnych, dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i starszych wokół zagadnień dotyczących rozwoju społecznego obszaru działania.
-
Ochrona zdrowia, profilaktyka, przeciwdziałanie przemocy, patologiom społecznym, narkomanii oraz alkoholizmowi w różnych środowiskach i grupach wiekowych. Organizowanie spotkań z terapeutami uzależnień, prelekcji i koncertów o charakterze profilaktycznym w środowisku dzieci, młodzieży, dorosłych i współuzależnionych.
-
Realizowanie działań na rzecz wyrównywania szans mieszkańców obszarów wiejskich, przygranicznych w tym niwelowanie różnic edukacyjnych, dostępu do nowoczesnych form kształcenia rozwijających umiejętności interpersonalne, samoorganizację społeczną i samokształcenie.
-
Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, w tym mniejszości narodowych i uchodźców.
Działalność społecznie użyteczna w sferze zadań publicznych określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późniejszymi zmianami).
a) Stowarzyszenie swoje cele realizuje nieodpłatnie poprzez:
-
Prowadzenie warsztatów będących formą terapii przez sztukę.
-
Wsparcie dla tworzenia i funkcjonowania pozaszkolnych form integracji społecznej młodzieży , mieszkańców miast i wsi.
-
Organizowanie wystaw zbiorowych i indywidualnych.
-
Organizowanie plenerów, konkursów i spotkań twórczych.
-
Współpracę z mniejszościami narodowymi, stowarzyszeniami i organizacjami w kraju i za granicą, administracją publiczną i indywidualnymi osobami.
-
Organizowanie odczytów i spotkań poświęconych historii, ochronie środowiska i dóbr kultury.
-
Pomoc w nauce dzieciom i młodzieży poprzez prowadzenie kół zainteresowań.
-
Rozwijanie zainteresowań członków stowarzyszenia i wspólne działanie dla realizacji celów wyższych będących poza partykularnymi interesami grup czy jednostek.
-
Promocję regionu Warmii i Mazur.
-
Promocja sztuki.
-
Organizację czasu wolnego dzieci i młodzieży.
b) Stowarzyszenie swoje cele może realizować odpłatnie poprzez:
-
Działalność wydawniczą i informacyjną. Opracowanie i druk prasy, broszur, folderów i plakatów. Przygotowanie i rozpowszechnianie innych materiałów o charakterze reklamowym lub promocyjnym.
-
Prowadzenie warsztatów, szkoleń, kursów,
-
Organizację konferencji, seminariów, targów, akcji promocyjnych, spotkań, imprez kulturalnych, sportowych, w tym festiwali, targów, aukcji, licytacji, pokazów i wystaw służących zwłaszcza promocji regionu i jego tożsamości kulturowych.
-
Tworzenie i prowadzenie strony internetowej.
-
Sporządzanie programów i opracowań z zakresu działalności statutowej, wsparcie działań „ngo”.
-
Organizacja wypoczynku, wycieczek, spływów, rajdów.
-
Prowadzenie imprez integracyjnych w formie pokazów i warsztatów.
-
Działalność edukacyjna i dydaktyczna.
2. Cele Stowarzyszenia są realizowane przez:
-
Współdziałanie z samorządem lokalnym, administracją państwową, placówkami naukowo-badawczymi, instytucjami kulturalnymi oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie celów statutowych na poziomie krajowym i międzynarodowym.
-
Współpraca oraz wymiana informacji i doświadczeń z innymi stowarzyszeniami w Polsce i poza granicami kraju oraz w Internecie.
-
Uczestnictwo w projektach finansujących cele zbieżne z celami Stowarzyszenia.
-
Organizowanie zjazdów, odczytów, seminariów, spotkań, szkoleń itp.
-
Organizowanie: koncertów, wystaw, imprez kulturalnych i artystycznych itp.
-
Prowadzenie działalności publicznej, redagowanie, wydawanie i udział w publikacji wydawnictw, broszur, pism, gazetek, plakatów, ulotek, itp.
-
Inspirowanie i prowadzenie różnych form popularyzujących cele i działania Stowarzyszenia.
-
Udział w imprezach lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych.
Organizację konferencji, seminariów, targów, akcji promocyjnych, spotkań, imprez kulturalnych, sportowych, w tym festiwali, targów, aukcji, licytacji, pokazów i wystaw służących zwłaszcza promocji regionu i jego tożsamości kulturowych.